Stiri

Noutati - prezinta cele mai recente evenimente desfasurate in viata Parohiei Constantin Brancoveanu, dar si articole legate de sarbatorile anului bisericesc.

Duminica Mironositelor

16 Mai 2013 Stiri

Femeile mironosite sunt cele dintai si cele mai vrednice martore ale rastignirii, mortii, ingroparii si invierii Domnului. Ele sunt primele care vestesc apostolilor si lumii intregi ca a inviat Hristos, ca moartea, diavolul si iadul au fost biruite si rai

Cititi mai departe

Ramurile de salcie - ramurile credintei noastre

26 Aprilie 2013 Stiri

In traditia Bisericii, sarbatoarea Duminicii Floriilor este marcata prin aducerea de ramuri de salcie la biserica spre a fi binecuvantate si sfintite de catre preot si impartite credinciosilor, care le duc la casele lor si le pastreaza la icoane.

Cititi mai departe

Saptamana alba sau a branzei

13 Martie 2013 Stiri

Incepand de luni, 11 martie 2013, credinciosii ortodocsi intra in Saptamana branzei sau Saptamana alba, ultima saptamana dinaintea Postului Sfintelor Pasti. In aceasta saptamana nu se mai consuma carne, iar in zilele de miercuri si vineri se face

Sfantul Ignatie Teoforul

20 Decembrie 2012 Stiri

Sfantul Ignatie Teoforul este cinstit de Biserica pe 20 decembrie. Din doua insemnari ale lui Eusebiu de Cezareea aflam ca Ignatie a fost episcopul Antiohiei, dupa un anume Evodius si ca in vremea imparatului Traian, Ignatie a fost predat autoritatilor

Sfantul Ierarh Nicolae

06 Decembrie 2012 Stiri

Sfantul Nicolae s-a nascut intr-o familie bogata, in vremea imparatilor Diocletian (284-305) si Maximian (286-305) in cetatea Patara din Asia Mica (provincia Lichia), din partea asiatica a Turciei de astazi.

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului

21 Noiembrie 2012 Stiri

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului este cunoscuta si sub denumirea de Aducerea Maicii Domnului la Templu si este praznuita pe 21 noiembrie. Aceasta sarbatoare inchinata Maicii Domnului este unul din praznicele imparatesti ale Bisericii Ortodoxe.

Sfantul Grigorie Decapolitul

20 Noiembrie 2012 Stiri

Sfantul Grigorie Decapolitul, ce se bucura de o cinstire deosebita printre credinciosii Bisericii Ortodoxe Romane, este praznuit pe 20 noiembrie. Sfintele sale Moaste se afla in Manastirea Bistrita, din judetul Valcea.

Bogatia, un prieten necredincios

16 Noiembrie 2012 Stiri

Nimic altceva nu este asa de necredincioasa ca bogatia, despre care de multe ori am zis si nu voi inceta a zice. Fugar nemultumitor, sluga necredincioasa este, macar de o vei pune in nenumarati butuci; trage si butucii cu ea si se duce.

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil

07 Noiembrie 2012 Stiri

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil sunt praznuiti de Biserica Ortodoxa pe 8 noiembrie. Dupa traditia biblica, arhanghelii (ingeri statatori dinaintea Tronului dumnezeiesc si purtatori la cer ai rugaciunilor celor drepti) sunt in numar de sapte

Sfantul Dimitrie cel Nou