Intrarea in Biserica a Maicii Domnului

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului este cunoscuta si sub denumirea de Aducerea Maicii Domnului la Templu si este praznuita pe 21 noiembrie. Aceasta sarbatoare inchinata Maicii Domnului este unul din praznicele imparatesti ale Bisericii Ortodoxe.

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului
  • Data :21 Noiembrie 2012

Potrivit Traditiei, Maica Domnului  a fost dusa de parintii sai, Ioachim si Ana, la Templul din Ierusalim la varsta de 3 ani. Fecioara Maria a fost primita solemn de Zaharia, tatal Sfantului Ioan Botezatorul si a fost dusa in Sfanta Sfintelor.  Aici a vietuit pana la varsta de 15 ani.

Sarbatoarea Intrarea in Biserica a Maicii Domnului a luat in secolul al VI-lea. Amintim ca pe 20 noiembrie 543, imparatul Iustinian a zidit la Ierusalim, langa ruinele templului, o biserica inchinata Sfintei Fecioare Maria, care, spre deosebire de una mai veche, a fost numita Biserica "Sfanta Maria cea Noua". A doua zi dupa sfintire, pe 21 noiembrie, a inceput sa fie serbat hramul bisericii, serbarea fiind consacrata aducerii ei la templu.

Precizam ca Sfantul Andrei Criteanul (sec. al VII-lea) vorbeste despre aceasta sarbatoare ce se tinea la Ierusalim, iar in sec. al VIII-lea, patriarhii Gherman si Tarasie au rostit cate o predica in cinstea acestei sarbatori.

In Apus, sarbatoarea a fost adoptata mult mai tarziu de papa Grigorie al XI-lea, care a celebrat-o pentru prima data la Avignon, in 1374. Ea s-a raspandit in sec. XV-XVI, in timpul papilor Sixt al IV-lea si Sixt al V-lea.