Sfantul Grigorie Decapolitul

Sfantul Grigorie Decapolitul, ce se bucura de o cinstire deosebita printre credinciosii Bisericii Ortodoxe Romane, este praznuit pe 20 noiembrie. Sfintele sale Moaste se afla in Manastirea Bistrita, din judetul Valcea.

Sfantul Grigorie Decapolitul
  • Data :20 Noiembrie 2012

Sfantul Grigorie Decapolitul, ce se bucura de o cinstire deosebita printre credinciosii Bisericii Ortodoxe Romane, este praznuit pe 20 noiembrie. Sfintele sale Moaste se afla in Manastirea Bistrita, din judetul Valcea. Sfantul Grigorie Decapolitul s-a nascut intr-un oras din Asia Mica, spre sfarsitul secolului al VIII-lea, si a trecut la cele vesnice in ziua de 20 noiembrie 842. Racla de argint aurit in care se gasesc moastele Sfantului este opera mesterilor din Brasov, si poarta o inscriptie din anul 1656.