Sfantul Ierarh Nicolae

Sfantul Nicolae s-a nascut intr-o familie bogata, in vremea imparatilor Diocletian (284-305) si Maximian (286-305) in cetatea Patara din Asia Mica (provincia Lichia), din partea asiatica a Turciei de astazi.

Sfantul Ierarh Nicolae
  • Data :06 Decembrie 2012

Ramas orfan de parinti, a fost crescut de unchiul sau, episcopul Nicolae. A impartit saracilor toata averea lasata de parintii sai, Teofan si Nona. Astfel, Sfantul Nicolae s-a facut mainile iubirii lui Hristos fata de cei in necaz si in nevoi.

Potrivit Traditiei, dupa moartea arhiepiscopului Mirei Lichiei, Dumnezeu s-a aratat in vis unui episcop batran si l-a indemnat sa puna arhiepiscop pe primul barbat care va intra a doua zi in biserica. Primul care a intrat in biserica a fost Nicolae. El a refuzat aceasta chemare, insa dupa ce Mantuitorul i S-a aratat in vis, daruindu-i Evanghelia, a primit cu bucurie noua demnitate.

Sfantul Nicolae a luat parte la primul Sinod Ecumenic de la Niceea, in anul 325, unde l-a mustrat pe Arie pentru ratacirea sa. Prin aceasta, el ne descopera ca nu este suficient sa facem milostenie, ci trebuie sa fim si aparatori ai dreptei credinte si nu este suficient sa aparam dreapta credinta daca nu facem si milostenie.

A trecut la cele vesnice in jurul anului 345. Sa ne rugam in aceasta perioada mai mult Sfantului Nicolae si sa incercam sa fim milostivi asemenea lui, pentru ca luam cu noi in viata vesnica doar atat cat am daruit altora. La multi ani celor ce poarta numele Sfantului Nicolae.