Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil sunt praznuiti de Biserica Ortodoxa pe 8 noiembrie. Dupa traditia biblica, arhanghelii (ingeri statatori dinaintea Tronului dumnezeiesc si purtatori la cer ai rugaciunilor celor drepti) sunt in numar de sapte

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil
  • Data :07 Noiembrie 2012

Pe data de 8 noiembrie, Biserica cinsteste intreg soborul (adica adunarea) Puterilor ceresti celor fara de trup (adica al ingerilor), ai carui fruntasi sunt Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, numiti la noi si Sfintii Voievozi. Dupa traditia biblica, arhanghelii (ingeri statatori dinaintea Tronului dumnezeiesc si purtatori la cer ai rugaciunilor celor drepti) sunt in numar de sapte, dar in textele canonice nu apar nominalizati decat trei: Mihail, Gavriil si Rafail. In iconografia rasariteana este uneori reprezentat si un al patrulea arhanghel, nementionat in Biblie: Uriil.