Despre Grijile vieti - Parintele Teofil Paraian

Despre Grijile vieti - Parintele Teofil Paraian
  • Data :12 Iulie 2013
Duminica, 14 iulie, cand pomenim pe Sfantului Apostol Achila, a Mucenicilor Iust si Iraclie si a Sfantului Nicodim Aghioritul, Biserica Ortodoxa se va afla in a treia duminica dupa Rusalii. In aceasta duminica s-a randuit sa se faca pomenire si de Sfintii Parinti de la Sinodul IV Ecumenic. Prima pericopa evanghelica a acestei Duminici, de la Matei cap.6, vers. 22-33, ne spune ca trebuie sa dam prioritate sau intaietate vietii spirituale si libertatii noastre sufletesti pentru a nu fi înrobiti de grijile pentru bunurile material. Cea de a doua pericopa de la Ioan cap. 17, vers. 1-13, prezinta Rugaciunea lui Iisus.