Rolul Sfintilor Martiri Brancoveni in cultura si spiritualitatea romaneasca

În cadrul Protoieriei Sector 4 Capitală, a avut loc pe 8 iulie 2014, cercul pastoral cu tema „Rolul Sfinților Martiri Brâncoveni în cultura și spiritualitatea românească”, după cum ne-a transmis pr. Narcis Stupcanu, Secretarul Protoieriei.

Rolul Sfintilor Martiri Brancoveni in cultura si spiritualitatea romaneasca
  • Publicat in : Articole

Întrunirea s-a desfășurat la Biserica parohiei Constantin Brâncoveanu și s-a dorit a fi o meditație asupra vieții, faptelor și martiriului Sfinților Brâncoveni.

Au conferențiat Pr. Asist. Dr. Petre Sperlea de la Facultatea de Teologie Ortodoxă București, Pr. Conf. Dr. Claudiu Cotan de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanța, ambii specialiști în istoria Bisericii Ortodoxe Române, și Pr. Sergiu Vlad, parohul bisericii ctitorită de Sf. Voievod Constantin Brâncoveanu din Istanbul.

Sursa: basilica.ro

Galerie imagini